درخواست از محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان، و داکتر عبدالله رئیس اجراییه افغانستان

نام گذاری یک مکان مناسب به نام داکتر ناکامورا به منظور ادای احترام به او


نام گذاری یک مکان مناسب به نام داکتر ناکامورا به منظور ادای احترام به او
7,3هزار بازدید

تتسو ناکامورا یک پزشک جاپانی ۷۳ ساله بود که سه دهه از زندگی و حرفه خود را وقف بهبود زندگی مردم افغانستان کرده بود. داکتر ناکامورا روز چهارشنبه ۱۳ قوس در یک حمله مسلحانه در شرق افغانستان شدیداً زخمی شد و سپس درگذشت. او زمانی مورد حمله قرار گرفت که با همکاران خود برای نظارت از یک پروژه به جلال‌آباد مرکز ننگرهار رفته بود. در نتیجه این اقدام تروریستی پنج همکار افغان داکتر ناکامورا نیز کشته شدند.

آقای ناکامورا رئیس یک موسسه خیریه ژاپنی (پی‌ام‌اس) بود که دولت افغانستان را در مدیریت آب‌ها وجنگل‌ها کمک می‌کرد. در ماه اکتبر سال جاری دولت افغانستان به خاطر کارهای انسان‌دوستانه‌اش به آقای ناکامورا شهروند افتخاری افغانستان داد.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن گفته است که از خبر مرگ دکتر ناکامورا "شوکه" شده است. همچنین سفارت آمریکا در کابل این حمله را محکوم کرده است. دفتر نمایندگی سازمان ملل (یوناما) این کشتار را "مشمئزکننده" خوانده و اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای گفته که افغانستان خدمات دکتر ناکامورا را فراموش نخواهد کرد. عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان گفته دکتر ناکامورا زندگی مرفه خود را برای خدمت کردن به افغانستان رها کرد.

تتسو ناکامورا در سال ۱۹۴۶ در شهر فوکووکا ژاپن به دنیا آمد. پس از تحصیل در رشته پزشکی در ۱۹۸۴ به پاکستان رفت تا به درمان بیماران جذامی در آنجا بپردازد. دو سال پس از آن به افغانستان رفت و در یکی از روستاهای دوردست یک درمانگاه و نهاد غیردولتی "خدمات درمانی صلح ژاپن" (پی‌ام‌اس) ایجاد کرد. این نهاد خیریه در اوج فعالیتش ده درمانگاه راه انداخت که در کنار کمک به دیگر بیماران، به درمان پناهجویان و بیماران جذامی می‌پرداخت. دکتر ناکامورا همچنین به ساخت چاه‌ها و آبیاری در روستاهایی پرداخت که مردم به خاطر نبود آب پاک به وبا (کلرا) و بیماری‌های دیگر دچار شده بودند.

در ۲۰۰۳، او برنده جایزه "رامون مگ‌سه‌سه" شد که به عنوان جایزه نوبل آسیایی شناخته می‌شود. دکتر ناکامورا در ۲۰۱۴ به روزنامه "جاپان تایمز" گفته بود که به خاطر مصونیتش هر روز از مسیر متفاوتی سفر می‌کند. با این‌حال، او عقیده داشت که بهترین اقدام احتیاطی که می‌تواند کند "دوست شدن با همه" است. او گفته بود:"تلاش کرده‌ام که هیچ دشمنی برای خودم درست نکنم...بهترین راه این است که همه را دوست خود بسازید، با آن که شاید مردم فکر کنند من فاقد اصول هستم. چرا که مردم یگانه تکیه‌ای است که در آنجا به آن اتکا می‌کنم...و این به طور شگفت‌انگیزی موثرتر از حمل اسلحه است."

6 دسامبر 2019
دادخواست عنوانی:

جناب محمداشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و جناب عبدالله عبدالله، رئیس اجراییه دولت جمهوری اسلامی افغانستان

با عرض درود،

ما امضاء‌کنندگان این درخواست از شما می‌خواهیم تا به پاس خدمات و فداکاری‌های داکتر تتسو ناکامورا یک مکان عمومی در کابل یا جلال‌آباد را رسما به نام آن انسان شریف مسمی سازید. مردم افغانستان به مهمان‌نوازی شهره‌اند و بی‌تردید این نام‌گذاری کوچکترین کاری است حکومت و شهروندان افغانستان می‌توانند به نشانه سپاس از مهربانی و فداکاری داکتر ناکامورا انجام دهند.

پیشنهاد ما نام‌گذاری جاده اصلی کابل-جلال‌آباد، یا یک خیابان/میدان اصلی در کابل و یا میدان هوایی ننگرهار به نام داکتر ناکاموراست.

متشکریم.

پیشرفت دادخواست

More updates...
تیم دادخواه این دادخواست را ثبت کرده است.
2 سال پیش

431 دیدگاه‌

تقی دریاب
تقی دریاب

ادای احترام به خدمات بشردوستانه داکتر ناکامورا و برای یادبود و جاویدانی خاطر ایشان.

محمودجامی
محمودجامی

من هم بادیگردوستان موافقم وخواهان نامگذاری یکی ازخیابانهاومحلهای عمومی بنام این انسان بزرگ هستم

Freshta Habi
Freshta Habi

To respect to his honesty , love towards Afghan people, survices he provided during the years of his stay in Afghanistan and his personality I would like to sign

محمد یاسر محمد داود
محمد یاسر محمد داود

حمایت از قهرمان حقیقی وطن و حرمت به فداکاری ها و شهکاری های ایشان

جعفر نظر
جعفر نظر

جهت اداي احترام به باس خدمات كاكا مراد كه در سه دهه اجرا نموده ج

حاج محمد صادق
حاج محمد صادق

توهین به ملت بزرگ هزاره و دامن زدن به اختلافات نژادی

Ahmad fahim Foroug
Ahmad fahim Foroug

قدر شناسی

حسیب الله طاهر
حسیب الله طاهر

ناکامورا یک شخصیب مشهور و دارای صفات کارگری بود

شریف نظر
شریف نظر

اختیاری

خليل فيضي
خليل فيضي

!

Ahmad seir Nassir
Ahmad seir Nassir

He is the real hero, working and sacrificing his life for a country and people who will always be shameful of not being able to protect him. Dr. Nakamura is a true image of humanity with out border.

فرشته غن
فرشته غن

دادخواهی برای ناکامورا

tan
tan

POOPOOOPOOOPOO

Zia rahnaward
Zia rahnaward

انسانیت ایجاب میکنید که تمام جاهای را که بنامهای مجاهدین و دزد و ویرانگران خراسان نام گزاری کرده اید همه را بنام این قهرمان واقعی نام گزاری کنید. دانشگاه ربانی و فرودگاه کرزی و احمدشاه خرکوس و مزاری جنگجو و هزار خر دیگر را که بنامشان جاها ویادبود نامگزاری کردین را بنام ناکامورا کنید.

شاکیر کوس کفا
شاکیر کوس کفا

انسانیت ایجاب میکنید که تمام جاهای را که بنامهای مجاهدین و دزد و ویرانگران خراسان نام گزاری کرده اید همه را بنام این قهرمان واقعی نام گزاری کنید. دانشگاه ربانی و فرودگاه کرزی و احمدشاه خرکوس و مزاری جنگجو و هزار خر دیگر را که بنامشان جاها ویادبود نامگزاری کردین را بنام ناکامورا کنید.

سید حسن موسو
سید حسن موسو

دلیل لازم نیست

كليم الله سيغان
كليم الله سيغان

به پاس خدمات شايسته داكتر ناكامورا.

عبدالوهاب احمد
عبدالوهاب احمد

لیاقت بهترین ها را دارد

aa aa
aa aa

this is test

aaaa aaaaax
aaaa aaaaax

sadfjl

احمد پروی یوسفزی
احمد پروی یوسفزی

اگر ولایت کنر به نام ناکامورا نامگذاری شود، شایسته تر خواهد بود.

Niloufar Arya
Niloufar Arya

اداى احترام به انسانيت و بزرگوارى داكتر ناكامورا، اين بزرگ مرد سرزمينمان

عزیزاحمد بهمنش
عزیزاحمد بهمنش

ناکامورا قهرمان ملی واقعی افغانستان است . باید بخاطر خدمات ارزشمندش مکان های مهمی را از نام جنگ سالاران ودزدان بزرگ خط زده وبه نام این زحمت کش وانسان واقعی کنید . تا باشد که این عمل نشانه باشد از انسان دوستی وخدمت گذاری به انسانیت . زنده باد افغانستان وشاد باد روح کاکا مراد ما

یگانه صابر
یگانه صابر

تا زنده بود کسی ای شخص نیکو کار حتی نمیشناخت وقتی او به بدترین حالت از بین بردن حال به فکرش شدیم مکان به نامش بزنیم چی تغییرات میایه؟؟ تا این مدل انسان ها وجود دارند قدر شان بدانیم بهتر است تا بعد مرگ مکان به نام مردها بسازیم.

احمد بلال تلا
احمد بلال تلا

به پاس خدمات دواطلبانه و انسان دوستانه شان

دیدگاه یا پاسخ خود را درج کنید.

You should or account to post comment.

547 حامی
453 امضاء نیاز است تا برسد به 1,000

شما تایید می‌کنید که با مفاد دادخواست موافقید و شرایط وبسایت دادخواه برای مشارکت در دادخواهی را (از جمله پرهیز از امضاء بیش از یک بار و اقدامات نادرست مشابه) می‌پذیرید.

دیگر دادخواست‌ها
Kabul, Afghanistan
8,1هزار
به مقام ریاست جمهوری و داستانی کل افغانستان: پروفیسور شجاع خراسانی از زندان پل چرخی آزاد شود
درخواست از مقام ریاست جمهوری افغانستان، مقام داستانی کل افغانستان

پروفیسور شجاع خراسانی،‌  شاعر، پژوهشگر، استاد دانشگاه و خالق چندین اثر و ...

فرید برزگر 1,2هزار حامی 625
AF
27,5هزار
لوی سارنوالی افغانستان در مورد عملکردهای فراقانونی مجیب‌الرحمن انصاری تحقیق کند
درخواست از محمد فرید حمیدی، لوی سارنوال، داکتر عبدالبصیر انور، وزیر عدلیه، محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی افغانستان

مجیب‌الرحمن انصاری، یکی از روحانیون هرات، در مصاحبه‌ با رسانه‌ها اذعان کرده ...

رامین انوری 3,8هزار حامی 2,7هزار
AF
7,4هزار
به پارلمان افغانستان: قانون حمایت از حقوق کودکان را تصویب کنید
درخواست از همه اعضای پارلمان جمهوری اسلامی افغانستان، ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان

دفاع از حقوق بشر به صورت عام و از حقوق کودک به ...

محمد محق 1,3هزار حامی 597