درخواست از اداره امور ریاست جمهوری، کمیته اضطراری جلوگیری از کرونا، پارلمان أفغانستان، وزارت امور داخله، شهرداری‌ها، وزارت شهرسازی و مسکن،
کمپین همدلی: کرایه خانه قانونا نصف شود

کمپین همدلی: کرایه خانه قانونا نصف شود
13,3هزار بازدید

ویروس کرونا نظم جهان را برهم زده، زندگی را مختل کرده و بر درآمدهای مردم نیز تأثیر مستقیم گذاشته است. این ویروس با عبور از مرزها و تفاوت‌ها، تمام مردم را در سراسر جهان در معرض جدی خطر مرگ قرار داده است. در حال حاضر جهان تلاش دارد برای مهار ویروس کرونا دو کار را انجام دهد:

۱) اقدامات پیش‌گیرانه را افزایش دهد.

۲) منتظر باشد که علم چاره‌ای برای این اپیدمی پیدا کند.

جهان در حالت اضطرار است. کشورها مرزهای‌شان را می‌بندند، شهرها قرنطین و زندگی مردم در تمام جهان با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو می‌شود. افغانستان از آنچه که جهان تجربه می‌کند، مستثنا نیست. مردم برای پیروزی در برابر کرونا نیاز به اقدامات همدلانه‌ی بیش‌تری دارد.

یکی از اقدامات اساسی در شهرهای بزرگ برای ترویج همدلی و امکان‌دادن به مردم برای مقاومت، بخشش یا کاهش کرایه خانه است. قرنطین‌شدن شهرها، بسته‌شدن بازار و اعمال قرنطین خانگی، بیکاری را نیز افزایش می‌دهد. با این وضعیت مستأجران بیکار، توانایی پرداخت کرایه منزل را ندارند. متأسفانه به سبب این‌که شمار زیادی از تجاران از این وضعیت در پی احتکار و سودجویی است، قیمت مواد اولیه، مواد شوینده و دارو هر روز افزایش می‌یابد و مردم با بیکاری و کم‌پولی ناتوان‌تر و سرخورده‌تر از هر روز می‌شود.

این کمپین تلاشی است برای گسترش همدلی، همکاری و همدردی میان مردم و به‌ویژه میان مالک و مستأجر. این کمپین در قدم اول خواهش انسانی است از مالکان خانه‌ها و سایر مناطق مسکونی که از سوی شهروندان برای زندگی اجاره شده است. از مالکان می‌خواهیم که با همدلی و همیاری، از ماه حمل تا پایان وضعیت کنونی، کرایه ماهوار را کم کنند. حامیان این کمپین درحالی‌که می‌دانند شماری از مالکان پیش از این اقدامات انسانی و درخور ستایش انجام داده‌اند، تأکید می‌کنند که کرایه‌های ماهوار خانه‌ها حداقل نصف شود.

درحالی‌که امیدواریم مالکان ساختمان‌ها درخواست ما را بپذیرند، هدف دوم کمپین درخواست از دولت افغانستان است که با مالکان سودجو برخورد قانونی کنند. قواعد حقوقی حاکم در شرایط اضطرار باید تغییرپذیر باشد. شهرداری کابل، وزارت امور شهرسازی و مسکن، وزارت امور داخله و اداره امور ریاست‌جمهوری می‌توانند با صدور امر و طرزالعملی یا صدور فرمان رییس‌جمهوری، کرایه‌های تمامی ساختمان های مسکونی را حدقل به نصف کاهش دهند و نیز این قانون باید اخراج مستاجر بی‌بضاعت را در صورت عدم توانایی پرداخت اجاره، قانونا ممنوع سازد.

این کمپین از دولت افغانستان می‌خواهد که ضمن مبارزه‌ی قاطع و قانونی با احتکارگران، صدای مردم را بشنوند و کرایه‌های ماهوار را کاهش دهند. مردم در شرایطی که کرونا فراگیر و جهان‌گیر می‌شود، نیاز به همدلی و همکاری بیش‌تر دارند تا ناامید و سرخورده نشده و زندگی‌شان را به خطر نیندازند. این همکاری و همدلی یکی از راه‌های پیروزی بر ویروس کرونا است.

دادخواست عنوانی:
اداره امور ریاست جمهوری، کمیته اضطراری جلوگیری از کرونا، پارلمان أفغانستان، وزارت امور داخله، شهرداری‌ها، وزارت شهرسازی و مسکن،

ویروس کرونا نظم جهان را بر هم زده و همه حکومت‌ها تدابیر قاطعی برای کمک به شهروندان در عبور از این بحران اتخاذ کرده‌اند. روزنامه اطلاعات روز و امضاءکنندگان این دادخواست از مقامات و دولت افغانستان می‌خواهند اقدامات ذیل را هر چه زودتر روی دست بیرند:

  • دولت و پارلمان افغانستان به شکل فوری قانونی روشن، موثر و قابل اجرا برای مبارزه قاطع با احتکار مواد غذایی، مواد بهداشتی و سایر مایحتاج زندگی مردم تصویب کنند.
  • رئیس جمهور فرمانی اضطراری برای کاهش کرایه‌های تمامی ساختمان‌های مسکونی سر از ماه حمل تا پایان وضعیت بحرانی به حداقل نصف، و نیز ممنوعیت قانونی اخراج مستاجران بی‌بضاعت در صورت عدم توانایی پرداخت اجاره خانه صادر کند.

پیشرفت دادخواست

More updates...
اطلاعات روز این دادخواست را ثبت کرده است.
2 هفته پیش

631 دیدگاه‌

روح الله تقوی
روح الله تقوی

خطر ویروس کرونا مشکلات اقتصادی ایجاد می کند کاری خوب تا آز کرایه خانه ها کاسته شود

Anonymous
Anonymous

کرایه نشین واقعا در شرایط سخت اقتصادی قرار دارد.

Anonymous
Anonymous

همکاری و همدلی برای مقابله با ویروس کوید۱۹ تا جهان بهتر داشته باشیم

عبدالتواب فیاضی
عبدالتواب فیاضی

کمک به همنوع و دست همدیگر را گرفتن در روز های دشوار، با همدیگر دست به دست هم دیگر داده کرونا را شکست بدهیم

عبدالتواب فیاض
عبدالتواب فیاض

کمک به همنوع و دست همدیگر را گرفتن در روز های دشوار، با همدیگر دست به دست هم دیگر داده کرونا را شکست بدهیم

بکتاش مالستان
بکتاش مالستان

در این کش و گیر های بی انتظار تعداد کثیر از همشهریان ما در گوشه و کنار کشور اجیر هستند و توانائی پرداخت گزاف کرایه خانه را ندارند. بناءً از هموطنان عزیز که خانه های شان به کرایه وطنداران دیگر هستند. صمیمانه خواهش میکنیم دست همدیگر را بگیرید.

علیرضا یاور
علیرضا یاور

۱- سهم گرفتن برای کمک به نیاز مندان. ۲- پرداخت کمک ناچیز از سوی بنده.

Anonymous
Anonymous

بخاطر شکست دادن ویروس کرونا همه با هم تلاش کنیم و به نیازمندان کمک نماییم

شکریه شگر
شکریه شگر

بخاطر شکست دادن ویروس کرونا همه با هم تلاش کنیم و به نیازمندان کمک نماییم

Anonymous
Anonymous

من ام مانند هزاران سهروند افغانستان. فاميل در خانه كرايي زندگي ميكند، من كه نمي توانم براي فاميل كمك كنم يك دانشجو هستم خارج از كشور . از اين رو ميخواهم كه به اين و داد خواه همرا شوم.

abdul karim hasan
abdul karim hasan

همکاری با هم وطنان عزیزم

Anonymous
Anonymous

به خاطر کرونا ویروس، متاسفانه مردم ما بیکار است درآمد ندارد.

Anonymous
Anonymous

اختیاری

Anonymous
Anonymous

کرایه خانه کم شود

Anonymous
Anonymous

Help

Sahar Samadi
Sahar Samadi

در شرایط دشوار دست هم را بگیریم

Anonymous
Anonymous

اختیاری

Anonymous
Anonymous

وضعیت اسفناک و بحرانی باعث فقدان درآمد گردیده و تاثیر بر اقتصاد مردم گذاشته است. لذا لازم است که دست همکاری داشته باشیم!

عليجان رحيمي
عليجان رحيمي

يك كار نيك و بر دوستانه است سپاسگزارم ازهموطنان خو بابت اين اقدام نيك

Anonymous
Anonymous

یک کار منطقی و انسانی است

Anonymous
Anonymous

چون خودم‌ هم توان پرداخت کرایه را ندارم

علی احمد بهزاد
علی احمد بهزاد

این کار یک اقدام بسیار نیک میباشد

رهگذر
رهگذر

کرایه کمتر ، همدلی بیشتر

Anonymous
Anonymous

انسانم آرزوست!

فرخنده ایدی
فرخنده ایدی

بلی

دیدگاه یا پاسخ خود را درج کنید.

نام کاربری شما: . خروج از وبسایت؟

1,098 حامی
8,902 امضاء نیاز است تا برسد به 10,000

شما تایید می‌کنید که با مفاد دادخواست موافقید و شرایط وبسایت دادخواه برای مشارکت در دادخواهی را (از جمله پرهیز از امضاء بیش از یک بار و اقدامات نادرست مشابه) می‌پذیرید.

دیگر دادخواست‌ها
1,5هزار
به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران در افغانستان پایان دهید
درخواست از محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت، میر رحمان رحمانی رئیس مجلس نمایندگان/ولسی جرگه، فضل الهادی مسلم‌یار رئیس مجلس سنا/مشرانوجرگه، محمد فرید حمیدی لوی سارنوال، سید یوسف حلیم قاضی القضات و رئیس ستره محکمه

یافته های مرکز خبرنگاران افغانستان و نهادهای همکار نشان می دهد که ...

مرکز خبرنگاران افغانستان 175 حامـی 113
AF
23,8هزار
لوی سارنوالی افغانستان در مورد عملکردهای فراقانونی مجیب‌الرحمن انصاری تحقیق کند
درخواست از محمد فرید حمیدی، لوی سارنوال، داکتر عبدالبصیر انور، وزیر عدلیه، محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی افغانستان

مجیب‌الرحمن انصاری، یکی از روحانیون هرات، در مصاحبه‌ با رسانه‌ها اذعان کرده ...

رامین انوری 3,8هزار حامـی 2,7هزار