درخواست از اداره امور ریاست جمهوری، کمیته اضطراری جلوگیری از کرونا، پارلمان أفغانستان، وزارت امور داخله، شهرداری‌ها، وزارت شهرسازی و مسکن،

کمپین همدلی: کرایه خانه قانونا نصف شود


کمپین همدلی: کرایه خانه قانونا نصف شود
18,5هزار بازدید

ویروس کرونا نظم جهان را برهم زده، زندگی را مختل کرده و بر درآمدهای مردم نیز تأثیر مستقیم گذاشته است. این ویروس با عبور از مرزها و تفاوت‌ها، تمام مردم را در سراسر جهان در معرض جدی خطر مرگ قرار داده است. در حال حاضر جهان تلاش دارد برای مهار ویروس کرونا دو کار را انجام دهد:

۱) اقدامات پیش‌گیرانه را افزایش دهد.

۲) منتظر باشد که علم چاره‌ای برای این اپیدمی پیدا کند.

جهان در حالت اضطرار است. کشورها مرزهای‌شان را می‌بندند، شهرها قرنطین و زندگی مردم در تمام جهان با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو می‌شود. افغانستان از آنچه که جهان تجربه می‌کند، مستثنا نیست. مردم برای پیروزی در برابر کرونا نیاز به اقدامات همدلانه‌ی بیش‌تری دارد.

یکی از اقدامات اساسی در شهرهای بزرگ برای ترویج همدلی و امکان‌دادن به مردم برای مقاومت، بخشش یا کاهش کرایه خانه است. قرنطین‌شدن شهرها، بسته‌شدن بازار و اعمال قرنطین خانگی، بیکاری را نیز افزایش می‌دهد. با این وضعیت مستأجران بیکار، توانایی پرداخت کرایه منزل را ندارند. متأسفانه به سبب این‌که شمار زیادی از تجاران از این وضعیت در پی احتکار و سودجویی است، قیمت مواد اولیه، مواد شوینده و دارو هر روز افزایش می‌یابد و مردم با بیکاری و کم‌پولی ناتوان‌تر و سرخورده‌تر از هر روز می‌شود.

این کمپین تلاشی است برای گسترش همدلی، همکاری و همدردی میان مردم و به‌ویژه میان مالک و مستأجر. این کمپین در قدم اول خواهش انسانی است از مالکان خانه‌ها و سایر مناطق مسکونی که از سوی شهروندان برای زندگی اجاره شده است. از مالکان می‌خواهیم که با همدلی و همیاری، از ماه حمل تا پایان وضعیت کنونی، کرایه ماهوار را کم کنند. حامیان این کمپین درحالی‌که می‌دانند شماری از مالکان پیش از این اقدامات انسانی و درخور ستایش انجام داده‌اند، تأکید می‌کنند که کرایه‌های ماهوار خانه‌ها حداقل نصف شود.

درحالی‌که امیدواریم مالکان ساختمان‌ها درخواست ما را بپذیرند، هدف دوم کمپین درخواست از دولت افغانستان است که با مالکان سودجو برخورد قانونی کنند. قواعد حقوقی حاکم در شرایط اضطرار باید تغییرپذیر باشد. شهرداری کابل، وزارت امور شهرسازی و مسکن، وزارت امور داخله و اداره امور ریاست‌جمهوری می‌توانند با صدور امر و طرزالعملی یا صدور فرمان رییس‌جمهوری، کرایه‌های تمامی ساختمان های مسکونی را حدقل به نصف کاهش دهند و نیز این قانون باید اخراج مستاجر بی‌بضاعت را در صورت عدم توانایی پرداخت اجاره، قانونا ممنوع سازد.

این کمپین از دولت افغانستان می‌خواهد که ضمن مبارزه‌ی قاطع و قانونی با احتکارگران، صدای مردم را بشنوند و کرایه‌های ماهوار را کاهش دهند. مردم در شرایطی که کرونا فراگیر و جهان‌گیر می‌شود، نیاز به همدلی و همکاری بیش‌تر دارند تا ناامید و سرخورده نشده و زندگی‌شان را به خطر نیندازند. این همکاری و همدلی یکی از راه‌های پیروزی بر ویروس کرونا است.

1,217 حامی

Wireframe avatar loader Wireframe avatar loader Wireframe avatar loader Wireframe avatar loader Wireframe avatar loader Wireframe avatar loader
دادخواست عنوانی:

ویروس کرونا نظم جهان را بر هم زده و همه حکومت‌ها تدابیر قاطعی برای کمک به شهروندان در عبور از این بحران اتخاذ کرده‌اند. روزنامه اطلاعات روز و امضاءکنندگان این دادخواست از مقامات و دولت افغانستان می‌خواهند اقدامات ذیل را هر چه زودتر روی دست بیرند:

  • دولت و پارلمان افغانستان به شکل فوری قانونی روشن، موثر و قابل اجرا برای مبارزه قاطع با احتکار مواد غذایی، مواد بهداشتی و سایر مایحتاج زندگی مردم تصویب کنند.
  • رئیس جمهور فرمانی اضطراری برای کاهش کرایه‌های تمامی ساختمان‌های مسکونی سر از ماه حمل تا پایان وضعیت بحرانی به حداقل نصف، و نیز ممنوعیت قانونی اخراج مستاجران بی‌بضاعت در صورت عدم توانایی پرداخت اجاره خانه صادر کند.

پیشرفت دادخواست

More updates...
اطلاعات روز این دادخواست را ثبت کرده است.
2 سال پیش

712 دیدگاه‌

Anonymous
Anonymous

فقر وتنک دستی

نزاکت علی پیا
نزاکت علی پیا

حس بشردوستی

Anonymous
Anonymous

انسانیت

محمد حامد انور
محمد حامد انور

دیدگاه عالی و انسان دوستانه است که کرایه های خانه و دکاکین را صاحبان آن در طول زمان مبارزه با کرونا نگیرند. خداوند همه ما، هموطنان ما و تمام بشریت را از شر امراض گوناگون بالخصوص از مرض کرونا نگهدارد. آرمین.

Anonymous
Anonymous

عافت و مرض کرونا تاثیرات آن بر فعالیت های اقتصادی

عارف حسین جنت
عارف حسین جنت

بزرگترین کمک برای مردم فقیر و مخصوصا کرایه نشین است ..

Anonymous
Anonymous

من توان پرداخت کرایه خانه را ندارم. از روز قرنطینه کلا خانه کرایی ام را ترک کردم و هیچ استفاده ای از آن نمی کنم.

Anonymous
Anonymous

توان پرداخت کرایه را ندارم

Anonymous
Anonymous

سلام و درود به کسانیکه این کمپاین همدلی وهمکاری در قسمت پایین شدن وکرایه خانه را انداختند. نظر ام در رابطه این کمپاین اینست بیشترین کسانی که کرایه نیشین هستند از لحاظ اقتصادی وضعیت اش خوب نیست وضمنا درین روزهای کرونای بد وبدترشد ه است. تشکر ازهمکاری ومهربانی تیم اطلاعات روز.

جمال الدين عبا
جمال الدين عبا

همدلي

Anonymous
Anonymous

انسانم ارزوست .

سید اسماعیل پیما
سید اسماعیل پیما

من هم کرایه نشین هستم

ستاره ترگا
ستاره ترگا

نصف شدن کرایه خانه به طور قانونی

Anonymous
Anonymous

بخاطر انسانیت

فاطمه رضایی
فاطمه رضایی

مردم زیادی بیکار شدن و در وضعیت قرنطین توان دادن کرایه خانه را ندارند. اگر کرایه خانه لغو نمیشود باید حداقل نیم شود.

اسد الله یار
اسد الله یار

بنی آدم اعضای یک دیگر اند چو در آفرینش زیک گوهر اند چو عضو بدرد آورد روز گار دیگر عضوها را نماند قرار

Anonymous
Anonymous

چون در این شرایط امکان پرداخت آش نیست

Anonymous
Anonymous

کرایه منزل در میمنه گران است در این ایام قرنطینه امکان پرداخت آن نیست

Anonymous
Anonymous

در شرایط کنونی که تقریبا درآمد های متغیر مردم در سرحد صفر رسیده و همچنان در آمد های ثابت از اثر افزایش قیمت مواد اولیه خوراکه کافی نیست ، مردم توانای پرداخت کرایه را ندارند. بنا بعنوان یک کمک بشری مالکین آپارتمان ها و خانه های مسکونی کرایه شأن ره کمتر اخذ نمایند تا باشد دست هم نوع خوده در شرایط بحرانی گرفته باشد. زمستان گذشتنی است سیاگی به ذغال می ماند.

Anonymous
Anonymous

اصلا باید کرایه نگیر چون برای تجار هیچ معلوم نمیکند یک ماه یا دو ماه کرایه

شفیق الله یوسف
شفیق الله یوسف

دولت باید از قیمت فروشی جلوگیری کند

Mahdi Ataey
Mahdi Ataey

به خاطر همدردی و همدلی که شده هم، صاحب خانه های مسکونی این کار انسانی را انجام بدهد که مطمئنم فراموش خانواده های اجاره وکرایه نشین نمیشود.

Anonymous
Anonymous

بیکاری قرنطینه. مردم نمیتواند کرایه پرداخت کند.

Anonymous
Anonymous

من شاهد حال هستم، ۲۰۰۲ تاحال هیچ تغییر در قسمت کرایه خانه بخصوص آپارتمان نیامده است من بیش از ۱۰ سال می شود در هر نقطه کابل زندگی کردم ، پرداخت کرایه خانه هر ماه ۳۰۰ الی ۳۵۰ دالر بود. نظر به انکشاف شهری و رشد ساز و ساختمان ها باید کرایه کم می شود با تاسف مالکین شخصی اصلا به هیچ قانون شهرنشین پایبند نیستن و در تلاش بیشتر شدن کرایه هستن. و در این قسمت حکومت خود را بی مسول خطاب می کند.

اسماعیل اسماعیل
اسماعیل اسماعیل

بالابودن اجاره

دیدگاه یا پاسخ خود را درج کنید.

You should or account to post comment.

1,217 حامی
8,783 امضاء نیاز است تا برسد به 10,000

شما تایید می‌کنید که با مفاد دادخواست موافقید و شرایط وبسایت دادخواه برای مشارکت در دادخواهی را (از جمله پرهیز از امضاء بیش از یک بار و اقدامات نادرست مشابه) می‌پذیرید.

دیگر دادخواست‌ها
Kabul, Afghanistan
8,3هزار
به مقام ریاست جمهوری و داستانی کل افغانستان: پروفیسور شجاع خراسانی از زندان پل چرخی آزاد شود
درخواست از مقام ریاست جمهوری افغانستان، مقام داستانی کل افغانستان

پروفیسور شجاع خراسانی،‌  شاعر، پژوهشگر، استاد دانشگاه و خالق چندین اثر و ...

فرید برزگر 1,2هزار حامی 625
2,9هزار
به وزارت مخابرات و شرکت‌های انترنتی: سرعت انترنت را بهبود بخشیده و هزینه آن را کم کنید
درخواست از وزارت مخابرات، شرکت‌های ارائه خدمات دسترسی به انترنت

در حالی که وزیر مخابرات از کاهش نرخ انترنت در افغانستان خبر ...

زینب فرهمند 354 حامی 230
3,3هزار
به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران در افغانستان پایان دهید
درخواست از محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت

یافته های مرکز خبرنگاران افغانستان و نهادهای همکار نشان می دهد که ...

مرکز خبرنگاران افغانستان 206 حامی 136