درخواست از مقام ریاست جمهوری افغانستان، مقام داستانی کل افغانستان
به مقام ریاست جمهوری و داستانی کل افغانستان: پروفیسور شجاع خراسانی از زندان پل چرخی آزاد شود

به مقام ریاست جمهوری و داستانی کل افغانستان: پروفیسور شجاع خراسانی از زندان پل چرخی آزاد شود
حاکمیت قانون at Kabul, Afghanistan
6,3هزار بازدید

پروفیسور شجاع خراسانی،‌  شاعر، پژوهشگر، استاد دانشگاه و خالق چندین اثر و تالیفات علمی، دو سال و اندی پیش در یک توطئه متهم به تلاش به تجاوز جنسی شده و از سوی ادارهء امنیت ملی بازداشت و به زندان پل‌چرخی منتقل شده است. پرونده پروفیسور خراسانی هنوز نهایی نشده و از مدعی او چیزی جز یک قطعه عریضه موجود نیست. اظهارات وکلای مدافع ایشان نشان می‌دهد که پروندهء او با عدالت کامل بررسی نشده و با درنظرداشت عدم مدارک و ثبوت کافی نسبت به اتهام، به ناحق در زندان و در شرایط دشوار  قرار گرفته است. با این اوصاف، او از هیچ عفوی به مناسبت‌های مختلف در این دو سال و چند ماه برخوردار نشده و تحت همین فشارها دچار بیماری‌های مزمن مانند شکر و فشار بلند شده است. در چند روزگذشته او را به سلول عمومی در زندان فرستاده اند که محل تجمع بیماران کرونایی است و از خدمات بهداشتی و سهولت های‌ابتدایی زنده‌گی برخوردار نیست و با داشتن بیماری‌های مزمن قبلی‌اش او را در خطر مرگ حتمی قرار داده است. وضعیت ایشان در زندان بسیار شکننده و آسیب پذیر است و در یک چنین حالتی، او به عنوان یک شاعر، نویسنده و استاد دانشگاه، حق دارد تا از رهایی با ضمانت استفاده نماید تا پس از ختم بحران کرونا به پرونده‌اش به صورت عادلانه رسیده‌گی صورت گیرد.

لطفا با امضاء این این دادخواست از مقام عالی ریاست جمهوری بخواهیم تا فرمانی مبنی بر رهایی با ضمانت استاد خراسانی الی ختم بحران کرونا و رسیده‌گی عادلانه  پرونده‌اش صادر نمایند تا او از خطر مرگ نجات یافته و به سلامتی‌اش برگردد.

16 می 2020

1,161 حامی

Wireframe avatar loader Wireframe avatar loader Wireframe avatar loader Wireframe avatar loader Wireframe avatar loader Wireframe avatar loader
دادخواست عنوانی:

پروفیسور شجاع خراسانی، شاعر، پژوهشگر، استاد دانشگاه و خالق چندین اثر و تالیفات علمی است که آثارش در دانشگاه‌های أفغانستان تدریس می‌شوند. پروفیسور خراسانی دارای کارنامهء ادبی-فرهنگی درخشان است و در چار دههء پسین تاریخ معاصر نامیست معروف و ستوده در حوزه فرهنگ و ادبیات.

اما دو سال و اندی پیش، او در یک توطیه متهم به تلاش به تجاوز جنسی شده و از سوی ادارهء امنیت ملی بازداشت و به زندان پل‌چرخی منتقل شده است. پرونده پروفیسور خراسانی هنوز نهایی نشده و از مدعی او چیزی جز یک قطعه عریضه موجود نیست. اظهارات وکلای مدافع ایشان نشان می‌دهد که پروندهء او با عدالت کامل بررسی نشده و با درنظرداشت عدم مدارک و ثبوت کافی نسبت به اتهام، به ناحق در زندان و در شرایط دشوار  قرار گرفته است. با این اوصاف، او از هیچ عفوی به مناسبت‌های مختلف در این دو سال و چند ماه برخوردار نشده و تحت همین فشارها دچار بیماری‌های مزمن مانند شکر و فشار بلند شده است.

در چند روزگذشته او را به سلول عمومی در زندان فرستاده اند که محل تجمع بیماران کرونایی است و از خدمات بهداشتی و سهولت های‌ابتدایی زنده‌گی برخوردار نیست و با داشتن بیماری‌های مزمن قبلی‌اش او را در خطر مرگ حتمی قرار داده است. همچنان سلول عمومی جایست که جنایت کاران جنگی و قاتلان داعشی و طالبی سکونت دارند و به خودی خود قرار دادن او در چنین شرایطی مناسب حال یک نویسنده که عمرش را در خدمت وطن سپری کرده است، نیست.

بنا بر آنچه گفتیم، وضعیت ایشان در زندان بسیار شکننده و آسیب پذیر است و در یک چنین حالتی، او به عنوان یک شاعر، نویسنده و استاد دانشگاه، حق دارد تا از رهایی با ضمانت استفاده نماید تا پس از ختم بحران کرونا به پرونده‌اش به صورت عادلانه رسیده‌گی صورت گیرد.

ما امضاءکنندگان این دادخواست از مقام عالی ریاست جمهوری می‌خواهیم تا فرمانی مبنی بر رهایی با ضمانت استاد خراسانی الی ختم بحران کرونا و رسیده‌گی عادلانه  پرونده‌اش صادر نمایند تا او از خطر مرگ نجات یافته و به سلامتی‌اش برگردد.

پیشرفت دادخواست

More updates...
فرید برزگر این دادخواست را ثبت کرده است.
1 هفته پیش

611 دیدگاه‌

Anonymous
Anonymous

ایشان یک شخص مهم به جامعه افغانستان و بیگناه می باشد

Anonymous
Anonymous

استاد فرهنگی میباشند

Anonymous
Anonymous

استاد شجاع الدین خراسانی عمر خویش را صرف باور ور شدن حوزه علمی و اکادمکی افغانستان کرد . پاداش این همه جان فشانی و زحمات اش این نیست باید از بند رها شوند .

سهراب سروش
سهراب سروش

من در جریان پرونده‌ی استاد خراسانی نیستم، اما خوب می‌دانم «عدالت» در دستگاه قضایی افغانستان بارها و بارها نقض و لگدمال شده است. من به عنوان یک آدم علاقمند به فرهنگ و آدم های فرهنگی خواستم این است که اگر قصه‌ی عدالت هنوز در این سرزمین مفت نشده، حد اقل پرونده‌ی استاد خراستانی دوباره به جریان بیفتد و از کجا معلوم جرم ایشان «تهمت ناق» نباشد!

Anonymous
Anonymous

دادخواهی عدالت

Anonymous
Anonymous

نویسنده یکی از اقشار عدالتخواه و روشنگر در جامعه تاریکی مثل افغانستان است. قلم نویسنده باید روشن بماند.

Sayed Ashraf Suandar
Sayed Ashraf Suandar

Because the innocent has been imprisoned!

Anonymous
Anonymous

برقراری عدالت

Anonymous
Anonymous

به اثر یک توطیه بازداشت شده یک شخصیت ادیب و نیک سرشت است.

Anonymous
Anonymous

عدالت خواهی

Anonymous
Anonymous

استاد شجاع الدين خراساني را ازاد سازيد

شیخ احم قطاری
شیخ احم قطاری

خراسانی به اتهام بی اساس زندانیست باید رهت شود

Anonymous
Anonymous

جناب خراسانی باید آزاد گردد جاوید صمیم

متولی ول
متولی ول

استاد خراسانی انسان مدرن و شخصیت فرهنگی است با اتهام بی پایه در زندان است رهایش کنید !

اقبال دهقانپو
اقبال دهقانپو

بی گناه است . باید هم آزاد شود و هم جبران حیثیت و خساره مالی که تحمل شده است .

Anonymous
Anonymous

خراسانی صاحب بی گناه است

Anonymous
Anonymous

این قسم افراد که به جامعه،ملت،و مردم اش مفید است نباید داخل قفس(زندان)باشد باید بیرون از قفس آزاد باشد…

بلال غنی زاد
بلال غنی زاد

آزاد ساختن یک عیار تبار

سیدقاسم هاشمی
سیدقاسم هاشمی

عدالتخواهی!

غوث الدين امانپو
غوث الدين امانپو

استاد بيگناه استاد بايد رها شوند

Anonymous
Anonymous

انسان خوبی است

شیخ احم قطاری
شیخ احم قطاری

خراسانی را مهربانی رها کنید ؛او هیچ جرمی ندارد با یک اتهام ناحق در بند است و بیمار .

کبریا بابا
کبریا بابا

استاد خراسانی بی گناه است و مریض باید از بند آزاد شود

Anonymous
Anonymous

استاد خراسانی بیگناه است آزادی خراسانی را خواهانیم

Anonymous
Anonymous

به نظر بنده جناب خراسانی یک شخص خادم در جامعه افغانستان است. من شخصٲ خواهان رهایی ایشان هستم.

دیدگاه یا پاسخ خود را درج کنید.

You should or account to post comment.

1,161 حامی
1,839 امضاء نیاز است تا برسد به 3,000

شما تایید می‌کنید که با مفاد دادخواست موافقید و شرایط وبسایت دادخواه برای مشارکت در دادخواهی را (از جمله پرهیز از امضاء بیش از یک بار و اقدامات نادرست مشابه) می‌پذیرید.