درخواست از مقام ریاست جمهوری افغانستان، مقام داستانی کل افغانستان

به مقام ریاست جمهوری و داستانی کل افغانستان: پروفیسور شجاع خراسانی از زندان پل چرخی آزاد شود


به مقام ریاست جمهوری و داستانی کل افغانستان: پروفیسور شجاع خراسانی از زندان پل چرخی آزاد شود
حاکمیت قانون at Kabul, Afghanistan
8,0هزار بازدید

پروفیسور شجاع خراسانی،‌  شاعر، پژوهشگر، استاد دانشگاه و خالق چندین اثر و تالیفات علمی، دو سال و اندی پیش در یک توطئه متهم به تلاش به تجاوز جنسی شده و از سوی ادارهء امنیت ملی بازداشت و به زندان پل‌چرخی منتقل شده است. پرونده پروفیسور خراسانی هنوز نهایی نشده و از مدعی او چیزی جز یک قطعه عریضه موجود نیست. اظهارات وکلای مدافع ایشان نشان می‌دهد که پروندهء او با عدالت کامل بررسی نشده و با درنظرداشت عدم مدارک و ثبوت کافی نسبت به اتهام، به ناحق در زندان و در شرایط دشوار  قرار گرفته است. با این اوصاف، او از هیچ عفوی به مناسبت‌های مختلف در این دو سال و چند ماه برخوردار نشده و تحت همین فشارها دچار بیماری‌های مزمن مانند شکر و فشار بلند شده است. در چند روزگذشته او را به سلول عمومی در زندان فرستاده اند که محل تجمع بیماران کرونایی است و از خدمات بهداشتی و سهولت های‌ابتدایی زنده‌گی برخوردار نیست و با داشتن بیماری‌های مزمن قبلی‌اش او را در خطر مرگ حتمی قرار داده است. وضعیت ایشان در زندان بسیار شکننده و آسیب پذیر است و در یک چنین حالتی، او به عنوان یک شاعر، نویسنده و استاد دانشگاه، حق دارد تا از رهایی با ضمانت استفاده نماید تا پس از ختم بحران کرونا به پرونده‌اش به صورت عادلانه رسیده‌گی صورت گیرد.

لطفا با امضاء این این دادخواست از مقام عالی ریاست جمهوری بخواهیم تا فرمانی مبنی بر رهایی با ضمانت استاد خراسانی الی ختم بحران کرونا و رسیده‌گی عادلانه  پرونده‌اش صادر نمایند تا او از خطر مرگ نجات یافته و به سلامتی‌اش برگردد.

16 می 2020

1,181 حامی

Wireframe avatar loader Wireframe avatar loader Wireframe avatar loader Wireframe avatar loader Wireframe avatar loader Wireframe avatar loader
دادخواست عنوانی:

پروفیسور شجاع خراسانی، شاعر، پژوهشگر، استاد دانشگاه و خالق چندین اثر و تالیفات علمی است که آثارش در دانشگاه‌های أفغانستان تدریس می‌شوند. پروفیسور خراسانی دارای کارنامهء ادبی-فرهنگی درخشان است و در چار دههء پسین تاریخ معاصر نامیست معروف و ستوده در حوزه فرهنگ و ادبیات.

اما دو سال و اندی پیش، او در یک توطیه متهم به تلاش به تجاوز جنسی شده و از سوی ادارهء امنیت ملی بازداشت و به زندان پل‌چرخی منتقل شده است. پرونده پروفیسور خراسانی هنوز نهایی نشده و از مدعی او چیزی جز یک قطعه عریضه موجود نیست. اظهارات وکلای مدافع ایشان نشان می‌دهد که پروندهء او با عدالت کامل بررسی نشده و با درنظرداشت عدم مدارک و ثبوت کافی نسبت به اتهام، به ناحق در زندان و در شرایط دشوار  قرار گرفته است. با این اوصاف، او از هیچ عفوی به مناسبت‌های مختلف در این دو سال و چند ماه برخوردار نشده و تحت همین فشارها دچار بیماری‌های مزمن مانند شکر و فشار بلند شده است.

در چند روزگذشته او را به سلول عمومی در زندان فرستاده اند که محل تجمع بیماران کرونایی است و از خدمات بهداشتی و سهولت های‌ابتدایی زنده‌گی برخوردار نیست و با داشتن بیماری‌های مزمن قبلی‌اش او را در خطر مرگ حتمی قرار داده است. همچنان سلول عمومی جایست که جنایت کاران جنگی و قاتلان داعشی و طالبی سکونت دارند و به خودی خود قرار دادن او در چنین شرایطی مناسب حال یک نویسنده که عمرش را در خدمت وطن سپری کرده است، نیست.

بنا بر آنچه گفتیم، وضعیت ایشان در زندان بسیار شکننده و آسیب پذیر است و در یک چنین حالتی، او به عنوان یک شاعر، نویسنده و استاد دانشگاه، حق دارد تا از رهایی با ضمانت استفاده نماید تا پس از ختم بحران کرونا به پرونده‌اش به صورت عادلانه رسیده‌گی صورت گیرد.

ما امضاءکنندگان این دادخواست از مقام عالی ریاست جمهوری می‌خواهیم تا فرمانی مبنی بر رهایی با ضمانت استاد خراسانی الی ختم بحران کرونا و رسیده‌گی عادلانه  پرونده‌اش صادر نمایند تا او از خطر مرگ نجات یافته و به سلامتی‌اش برگردد.

پیشرفت دادخواست

More updates...
فرید برزگر این دادخواست را ثبت کرده است.
1 سال پیش

625 دیدگاه‌

اقبال دهقانپو
اقبال دهقانپو

بی گناه است . باید هم آزاد شود و هم جبران حیثیت و خساره مالی که تحمل شده است .

Anonymous
Anonymous

خراسانی صاحب بی گناه است

Anonymous
Anonymous

این قسم افراد که به جامعه،ملت،و مردم اش مفید است نباید داخل قفس(زندان)باشد باید بیرون از قفس آزاد باشد…

بلال غنی زاد
بلال غنی زاد

آزاد ساختن یک عیار تبار

سیدقاسم هاشمی
سیدقاسم هاشمی

عدالتخواهی!

غوث الدين امانپو
غوث الدين امانپو

استاد بيگناه استاد بايد رها شوند

Anonymous
Anonymous

انسان خوبی است

شیخ احم قطاری
شیخ احم قطاری

خراسانی را مهربانی رها کنید ؛او هیچ جرمی ندارد با یک اتهام ناحق در بند است و بیمار .

کبریا بابا
کبریا بابا

استاد خراسانی بی گناه است و مریض باید از بند آزاد شود

Anonymous
Anonymous

استاد خراسانی بیگناه است آزادی خراسانی را خواهانیم

Anonymous
Anonymous

به نظر بنده جناب خراسانی یک شخص خادم در جامعه افغانستان است. من شخصٲ خواهان رهایی ایشان هستم.

Anonymous
Anonymous

جای عقاب قفس نیست لطفأ استاد بزرگ را آزاد سازید

میلاد وهاج غنی ذاد
میلاد وهاج غنی ذاد

خراسانی مردِ از تبار قلم و شجاعت بودنش در چنین حالتی در زندان زیبنده نیست نه بر خراسانی و نه هم بر دیگر قلم بدستان این سرزمین . بدون شک مابه آزادی قلم و آزادی اندیشه حمله نمودیم و آنرا دچار مرگ تدریجی نمودیم بودن خراسانی در پشت میله های پل چرخی یک توطئه بیش نیست البته این موضوع برای بیشترین قلم بدستان این کشور آفتاب روشن است .

اسلام الدین رحیمی
اسلام الدین رحیمی

با درود و مهر! از مقام های با صلاحیت خواهشمندم که جناب استاد خراسانی را از زندان آزاد کنند و شخصیت، دانش و زحمات چندین ساله ی ایشان را در عرصه ی رشد و شکوفایی زبان و ادبیات نادیده نگیرند، زندان جای شخصیت های مثل استاد خراسانی نیست لطفن با افراد و اشخاص چیز فهم ، با دانش و با درایت به گونه ی درست و شایسته رفتار کنید. دانشمندی میگوید: در جامعه ی داکتران نسبت به معلمان با ارزش اند آن جامعه بیمار است و در جامعه ی که معلمان از داکتران با ارزش تر اند آن جامعه با فرهنگ است . بیایید به استادان ارج قائل شویم تا مردم ما را به عنوان ملت با فرهنگ بشناسند نه بیمار .

نجیب Waf
نجیب Waf

قاتل مردم افغانستان به کالای نو و پیسه د بیرون چکر زده ولی یه شاعر د زندان. عدالت یا وجدان دارید. اگر شیر مادرتان خوردید.

عبدالمبین شهی
عبدالمبین شهی

نویسنده و شاعر زبان ملت وکشورش میباشد

Anonymous
Anonymous

بلی

Anonymous
Anonymous

اجرای عدالت

مجتبی تجل
مجتبی تجل

جناب استاد شجاع خراسانی یک شخصیت فرهیخته و صاحب علم و دانش می‌باشند، که از ایشان بعید است که کار خلاف شرعیت یا قانون را انجام داده باشند، بنابراین از قضیه چنین برداشت میشود که پشت این قضیه مسائل قومی وجود دارد تا بر شخصیت استاد لطمه وارد نموده و ایشان را نزد مردم یک شخصیت پلید معرفی نمایند. این چنین توطئه ها بالای شخصیت های علمی کشور و زندانی کردن ایشان به ناحق، و در عین حال رهایی یک تعداد انسان های مستحق مجازات (زندانیان طالب) نهایت تعصب این دولت را نشان میدهد، بنابراین برای رفع این سؤ ظن (تعصب دولت) از مقامات قضایی این کشور خواهشمندیم تا به عدالت رفتار نموده، تا باشد وظیفه ایمانی و وجدانی خود را که همانا قضاوت است به درستی انجام داده باشند و همچنان از این بیشتر این سرمایه علمی کشور(استاد خراسانی) را در قید قانون به ناحق قرار ندهند

بهزاد عم
بهزاد عم

اختياري

nargis karimi نرگس هاشمی
nargis karimi نرگس هاشمی

باید استاد شجاع خراسانی که این اتهام بروی جفای بزرگ برحق انسان و انسانیت است هرچی زودتر عملی گردد من ایشان را از سال 1372 تاکنون می شناسم اصلا این توطیه ها براو همخوانی ندارد. در افغانستان متاسفانه قدر و ارزش ادیبان و فرهیخته گان دانسته نمی شود و از روی دیگر اگر این جرم ایشان هم ثابت شده باشد که اصلا ثابت نشده است فقط شش ماه و یا نهاینا یک سال حبس کافی بود پس این چهارسال اصلا مطابق قانون و عدالت اجتماعی نیست .اگر او یک فرد سیاسی می بود و با جناح های مختلف درگیر می بود جهارسال چه که چهار روز هم در زندان نمی ماند. پس لطفا از شما خواهشمندیم که به این کمپاین بپیوندید و این دادخواست را به ریاست جمهوری برسانید.

nargis Hashimi
nargis Hashimi

عدالت خواهی و پاکی استاد شجاع خراسانی و پیشنتبانی از حقیقت

Anonymous
Anonymous

عدالت خواهی

Anonymous
Anonymous

کمک به یک استاد

Anonymous
Anonymous

استاد شجاع الدین خراسانی را رها کنید

دیدگاه یا پاسخ خود را درج کنید.

You should or account to post comment.

1,181 حامی
1,819 امضاء نیاز است تا برسد به 3,000

شما تایید می‌کنید که با مفاد دادخواست موافقید و شرایط وبسایت دادخواه برای مشارکت در دادخواهی را (از جمله پرهیز از امضاء بیش از یک بار و اقدامات نادرست مشابه) می‌پذیرید.