درباره ما

دادخواه یک پلتفرم یا سامانه برای ثبت دادخواست‌های انفرادی و یا جمعی است. هدف کلی این سامانه رسمیت‌بخشی به کنشگری اجتماعی و سیاسی در افغانستان است؛ شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک و توییتر تاثیر شگرفی در کمک به شهروندان برای ابراز نظر و کمپین‌های مجازی دارد. اما این شبکه‌ها سازوکار لازم برای رسمیت‌بخشی به کمپین یا کارزارهای جدی را ندارند. به عبارت دیگر، نظرات شهروندان و صدای آن‌ها تبدیل به آمار و ارقام نمی‌شود و از این‌رو، به ندرت می‌توان کارزارها روی شبکه‌های اجتماعی را به آمار و اسناد قابل تأمل در فرایندهای اداری تبدیل کرد.

پلتفرم دادخواه با ثبت رسمی یک دادخواست و جمع‌آوری امضاءها و نظرات واقعی حامیان دادخواست نظر و خواست شهروندان را به آمار مشخص و اسناد قابل پیگیری در فرایندهای اداری ملی و بین‌المللی تبدیل می‌کند. از دیگر مزایای ثبت دادخواست و جمع‌آوری امضاء این است که رسانه‌ها بهتر می‌توانند مسئله را پوشش دهند؛ چرا که در دادخواست روشن است که هدف چیست و شمار امضاء‌کنندگان نیز نشان می‌دهد که دقیقا چه تعداد از افراد و به چه دلایلی حامی آن دادخواستند.

بخش مدیریت سامانه دادخواه به کنشگران و نهادهای فعال مدنی اجازه می‌دهد که نام، امضاء و نظر افراد را به اسناد رسمی به فرمت پی‌دی‌اف (یا چاپی)‌ تبدیل کنند و از آن به عنوان یک سند معتبر در فرایندهای اداری استفاده کنند. بررسی صحت این اسناد، در صورت لزوم، از نظر فنی امکان‌پذیر است و از این رو می‌توان در فرایندهای اداری با اطمینان خاطر به آن استناد کرد.

شبکه‌های اجتماعی نقش بسیار حیاتی در اطلاع‌رسانی درباره کمپین‌ها دارند. کشنگران می‌توانند دادخواست ثبت شده را روی شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها به اشتراک بگذارند و به جلب حامی بپردازند.

تلاش شده وبسایت دادخواه تا حد امکان ساده طراحی شود تا استفاده از آن هم برای کنشگران و نهادهای جامعه مدنی و هم حامیان آسان و سریع باشد. ثبت یک دادخواست از پیش‌تهیه شده و نیز امضاء یک دادخواست از سوی حامی کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد.

دادخواه صرفا یک سامانه مستقل و غیرانتفاعی برای ثبت دادخواست شهروندان و فعالان جامعه‌ مدنی و دیگر سازمان‌هاست. این وبسایت مسئولیتی برای تبلیغ و یا پیگیری دادخواست‌ها و یا ناکامی آن‌ها ندارد. اعتبار موفقیت یک دادخواست نیز متعلق به ثبت‌کنندگان و حامیان آن دادخواست است. وبسایت دادخواه هدف و ماموریت خود را تسهیل دادخواهی برای شهروندان عادی و فعالان مدنی، رسمیت بخشی به فرایندهای کنشگری در افغانستان و کمک به دسترسی همگانی به عدالت و برابری قانونی و اجتماعی می‌داند. وبسایت دادخواه حذف دادخواست‌هایی را که ناقض موازین حقوق بشر و یا اشاعه‌کننده نژادپرستی و نفرت‌پراکنی تشخیص‌ داده شود، برای خود محفوظ می‌داند. دادخواست‌ها معمولا پس از بررسی و تایید محتوای آن منتشر خواهد شد.

رسانه‌های نبشت، هشت صبح و اطلاعات روز حامیان اصلی این ابتکار هستند. دیگر رسانه‌های مستقل نیز می‌توانند مطابق به این شرایط به جمع حامیان دادخواه بپیوندند. حمایت رسانه‌های حامی نیز صرفا به معنای تاکید بر ضرورت موجودیت و کار این سامانه در افغانستان است و به به معنای تایید دیدگاه‌ها و اهداف بازتاب یافته در دادخواست‌ها نیست.

وبسایت دادخواه پس از حمله تروریستی دسامبر ۲۰۱۹ در جلال‌آباد که منجر به کشته شدن داکتر تتسو ناکامورا و پنج تن از همکاران افغان او شد، به یادبود این امدادگر جاپانی و شهروند افتخاری افغانستان ایجاد شد.